Pośrednictwo i Doradztwo Ubezpieczeniowe ▪Andrzej Mitoraj▪

Uwagi prawne:

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA - OC

Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu za szkody wyrządzone ruchem tego pojazdu. Ubezpieczeniem tym objęci są wszyscy, którzy posiadają pojazd mechaniczny, czyli samochód osobowy, ciężarowy, motorower, ciągnik rolniczy lub inny pojazd podlegający rejestracji.

Ubezpieczenie to chroni posiadacza lub kierującego pojazdem przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim. Zakład ubezpieczeń wypłaca za posiadacza pojazdu odszkodowanie na rzecz poszkodowanego. Ubezpieczenie chroni wiec z jednej strony majątek sprawcy szkody, z drugiej natomiast gwarantuje poszkodowanemu zaspokojenie jego roszczeń.

W ubezpieczeniu OC przez ruch pojazdu rozumie się nie tylko poruszanie się pojazdu ale także:

-  wsiadanie i wysiadanie

-  załadunek i wyładunek

-  krótkotrwały postój na trasie

-  garażowanie

JAKI JEST ZAKRES OC?

Ubezpieczenie OC obejmuje ochroną wszelkie szkody w mieniu i na zdrowiu poszkodowanych wyrządzone z winy ubezpieczonego kierowcy, a w szczególności:

-  uszkodzenie ciała

-  rozstrój zdrowia

-  utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia

-  przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego

-  bezpośrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu mechanicznego, podczas  zatrzymania, postoju lub garażowania

Przypadki, kiedy ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody ustalają stosowne przepisy ogólnych warunków ubezpieczenia OC. W aktualnie obowiązującej regulacji ustawodawca w §13 rozporządzenia wyłączył odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku szkód:

-  na mieniu, wyrządzonych przez kierowcę pojazdu posiadaczowi pojazdu

-  w przewożonym za opłatą bagażu

-  wynikających z utraty gotówki, biżuterii, dokumentów, numizmatów

-  zniszczenia lub skażenia środowiska naturalnego

-  niewielkich - nie przekraczających 50 % najniższego wynagrodzenia

ILE WYNOSZĄ KARY ZA BRAK OC?

Bez obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) narażasz się na płacenie - z własnej kieszeni - wysokiego odszkodowania gdy spowodujesz wypadek lub kolizję. Za brak takiej polisy grożą także surowe i nieuchronne kary finansowe.

Wysokość kar za brak OC w 2022 roku:

    

* samochody osobowe

-  do 3 dni - 20% pełnej opłaty karnej - 1200 PLN

-  4 do 14 dni - 50% pełnej opłaty karnej - 3010 PLN

-  powyżej 14 dni - 100% opłaty karnej - 6020 PLN

 

* samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy

-  do 3 dni - 20% pełnej opłaty karnej - 1810 PLN

-  4 do 14 dni - 50% pełnej opłaty karnej - 4520 PLN

-  powyżej 14 dni - 100% opłaty karnej - 9030 PLN

 

* pozostałe pojazdy

-  do 3 dni - 20% pełnej opłaty karnej - 200 PLN

-  4 do 14 dni - 50% pełnej opłaty karnej - 500 PLN

-  powyżej 14 dni - 100% opłaty karnej - 1000 PLN

 

* OC rolników - 300 PLN

W JAKIM CZASIE POWINNA BYĆ ZLIKWIDOWANA SZKODA Z OC?

Termin wypłaty odszkodowania jest zawarty w artykule 817 kodeksu cywilnego:

Ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Jeżeli w wyżej określonym terminie wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności, jednakże bezsporną część odszkodowania zakład ubezpieczeń wypłaca w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Ponadto, jeżeli odszkodowanie nie przysługuje, zakład ubezpieczeń informuje o tym na piśmie w wyżej wymienionych terminach, wskazując na okoliczności i podstawę prawną uzasadniającą odmowę wypłaty odszkodowania.

 

Pamiętaj!

To Twoje pieniądze i Ty musisz zrobić wszystko, aby dostarczyć wymagane dokumenty, pracownik zakładu ubezpieczeń, nie będzie Cię w nieskończoność prosił o udokumentowanie wartości szkody zadbaj o to, aby w miarę możliwości jak najszybciej dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty, poproś o potwierdzenie podpisem oraz datą odbioru.

SZKODA CAŁKOWITA - OC

Prawo polskie nie formułuje definicji pojęcia tzw. "szkody całkowitej".

Art. 363 § 1 k.c. stanowi, iż jeżeli przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.

Szkoda całkowita zatem występuje wówczas, gdy pojazd uległ zniszczeniu w takim stopniu, że nie nadaje się do naprawy, albo gdy koszty naprawy przekroczyłyby 100% wartości pojazdu w dniu likwidacji szkody.

W przypadku wystąpienia szkody częściowej zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do pokrycia kosztów dokonanej naprawy, w przypadku zaś wystąpienia szkody całkowitej odszkodowanie ustala się przy wykorzystaniu tzw. metody dyferencyjnej. Metoda ta polega na ustaleniu wysokości odszkodowania poprzez pomniejszenie wartości pojazdu w stanie przed uszkodzeniem - o wartość pojazdu (wrak, pozostałości) w stanie uszkodzonym tj. po wypadku.

NIESZCZĘŚLIWY WYPADEK - NNW

Za nieszczęśliwy wypadek uważa sie nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w wyniku którego Ubezpieczający, niezależnie od swojej woli, doznał uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł.

Ubezpieczenie NNW zapewnia pomoc finansową, w razie uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci. Poszkodowany otrzyma odszkodowanie, jeżeli nieszczęśliwy wypadek nastąpił podczas:

ruchu pojazdu

wsiadania i wysiadania z pojazdu

postoju pojazdu

naprawy pojazdu

załadunku i rozładunku pojazdu

Ubezpieczenie NNW zapewnia następujące świadczenia podstawowe:

z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu, tj. w razie częściowego lub całkowitego inwalidztwa

z tytułu śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku - świadczenie otrzymuje osoba wskazana w umowie ubezpieczenia

zwrot kosztów nabycia protez oraz specjalnych środków ochronnych i pomocniczych.

ODSZKODOWANIE Z TYTUŁU UTRACONEGO DOCHODU

Sprawca szkody jest zobligowany do pokrycia wszelkich strat spowodowanych wypadkiem oraz utraconych korzyści majątkowych ( odpowiednio udokumentowanych - zaświadczenie z Urzędu Skarbowego - deklaracja podatkowa, Umowy o pracę, kontrakty, itp.). Do zasadnego zgłoszenia roszczenia koniecznym jest udokumentowanie częściowej niezdolności do pracy oraz udokumentowany spadek dochodu. Odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu posiada przede wszystkim charakter wyrównawczy i nie jest podstawą utrzymania bytowego poszkodowanego

ZADOŚĆUCZYNIENIE (art. 445§ 1 K.C.)

Zadośćuczynienie jest bardzo szczególną formą świadczenia, gdyż w odróżnieniu od odszkodowania , które to ma na celu naprawienie szkód materialnych i wymiernych, zapewnia pokrycie strat tzw. " trudnych do określenia"- ból, cierpienie fizyczne i psychiczne. Zadośćuczynienie nie ma schematycznego procesu przyznawania środków finansowych, gdyż ma na nie wpływ bardzo wiele czynników z życia poszkodowanego.

 Bierze się przede wszystkim pod uwagę:

doznane w wyniku wypadku obrażenia ciała

okres leczenia

sposób przebiegu leczenia

okres rehabilitacji oraz dalsze konsekwencje wypadku w przyszłości.

RENTA Z TYTUŁU ZWIĘKSZONYCH POTRZEB (art. 444§ 2 K.C.)

Poszkodowany na podstawie przepisów prawa może ubiegać się o krótkotrwałe naprawienie szkody w postaci renty na zwiększone potrzeby, jakimi są:

opieka medyczna

sprzęt rehabilitacyjny

amortyzacja tego sprzętu

niezbędne leki

Konieczną podstawą do ubiegania się i przyznania jest zaświadczenie lekarskie, które to odpowiednio precyzuje długość rehabilitacji oraz opiekę medyczną.

00

░▒░



Dodaj komentarz






Dodaj

Ubezpieczenia - Andrzej Mitoraj
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl